Hiina meditsiinist

Hiina meditsiin on iidne kunst ja teadmine läbi katsetuste ning elukogemuste ning selle vanuseks arvatakse olevat kuni 5000 aastat. Tihtipeale arvatakse, et Hiina meditsiin on üks n-ö nõiakunsti alaliikidest, kuid tegelikult on viimase 20 aasta jooksul tehtud suuremahulisi uurimustöid, et näidata maailmale konkreetsete tulemustega, milleks Hiina meditsiin võimeline on. 

Hiina meditsiini tunnustatakse tänapäeval erinevates valdkondades, kuid kõige enam uuritud ja kasutatav on muidugi erinevate valu sündroomide leevendamine Hiina meditsiini abil. Kõige enam on kliinilises praktikas näha seljavalu, kaelavalu, pealvalu, õlavalu (nt Külmunud õla sündroom), kuid ka karpaalkanali sündroomi ning igasugused muud valud, mis tulenevad liigeste ülekoormusest ja ebapiisavast puhkusest.  Lisaks valusündroomide leevendamisele on kliinikus tavaline näha palju seedeprobleemidega inimesi, kelle probleemid varieeruvad puhitustest ja gaasidest kuni kroonilise kõhukinnisuseni. 

Kuidas Hiina meditsiin töötab? Teaduslikus maailmas vaadatakse erinevaid parameetreid ning näiteks akupunktuuri puhul on tähendatud dopamiini hulga suurenemist, mis toetab argumenti, et nõelravi aitab kehal võidelda põletiku ehk tsütokiinide laviini vastu, mis on keha üheks põletiku häiresignaaliks. Kõige lihtsamas keeles aga aitab igasugune manipulatsioon (akupressuur, akupunktuur, moksa jne) põletiku koldesse viia uut verd ja hapniku, mis põletiku tõttu on takistatud teatud piirkondades. 

Lisaks populaarsele meridiaanteraapiale on Hiina meditsiini terapeudil veel teinegi ravimeetod – selleks on taimeravi. Taimeravi on vähetuntud, kuna millegi pärast populariseerus just nõelade maailm Läänes, kuid Hiinas ja mujal Aasia riikides kasutatakse tegelikult kõige enam just taimeravi. Taimeravi jaoks on vajalik väga põhjalik arusaam patsiendi olukorrast, mille tõttu toimubki esmane konsultatsioon 60-90 min. Kuigi taimedel on väga erinevad omadused, on kõige lihtsamini taimeravi eesmärgiks patsiendi tasakaal taastada, et keha saaks ise edasi toimetada.